Dyskopatia - ćwiczenia

Ćwiczenia na dyskopatię

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, w przypadku poważniejszych schorzeń, proszę pamiętać o konsultacji z lekarzem lub rehabilitantem. Doświadczona osoba dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń dla danej osoby. Te same ćwiczenia przy różnych schorzeniach, bądź na różnym stadium choroby, mogą pomagać lub szkodzić.

Ćwiczenia w pozycji leżącej

Wypychanie bioder w dół
Położyć się na plecach, kolana ugięte pod kątem 45 stopni, stopy na podłodze. 
Pod część lędźwiową kręgosłupa podłożyć dłoń. Napinając mięśnie brzucha, wypychać biodra w kierunku podłogi. Plecy uciskają rękę. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie utrzymujące kręgosłup.

Wypychanie bioder w górę
Położyć się na plecach, kolana ugięte pod kątem 45 stopni, stopy na podłodze. 
Wciągnąć brzuch, przycisnąć część lędźwiową kręgosłupa prosto do podłogi (podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu). Następnie utrzymując kręgosłup w prostej pozycji (to ważne!), unosić biodra w górę. Utrzymać pozycję w górze przez kilkanaście - kilkadziesiąt sekund, opuścić. Odpocząć i powtórzyć.
W tym ćwiczeniu ważne jest zachowanie prostego kręgosłupa - nie wypychamy do góry brzucha, lecz biodra. Dolna część bioder wędruje do góry, brzuch (pępek) ciąży ku dołowi! Mięśnie brzucha napięte, brzuch wciągnięty.

Naciąganie stopy
Położyć się na plecach, całe nogi na ziemi. Unieść jedną nogę, zgiętą w kolanie. Następnie podnosić i opuszczać stopę (napinać i zwalniać). Ćwiczenie poprawiające kondycję nerwu kulszowego. Wykonywać ostrożnie.

Unoszenie bioder w bok
Położyć się na boku. Unieść bark, oprzeć się na łokciu, łokieć równo z barkiem. Stopy jedna przed drugą opierają się na podłodze, kolana prosto. Brzuch wciągnięty (podobnie jak w ćwiczeniu pierwszym). 
Następnie unieść miednicę tak, aby kręgosłup był prosto, w jednej linii. Ciało podtrzymywane jest przez łokieć i stopy. Utrzymać pozycję przez kilkanaście - kilkadziesiąt sekund. Odpocząć, powtórzyć na drugim boku.

Ćwiczenia w pozycji stojącej

Unoszenie barków
Ręce splecione na plecach, opuszczone luźno. Unieść barki w górę, następnie opuścić, zbliżając ku sobie łokcie (mięśnie pleców kurczą się). Ćwiczenie zapobiega garbieniu się.

Stawanie na krześle
Stanąć przed krzesłem, postawić stopę na krześle. Opuścić. Następnie to samo z drugą stopą. Ćwiczenie na osób wykonujących pracę siedzącą.

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatne informacje. Przy dyskopatii jak najbardziej trzeba i warto ćwiczyć, a więcej o tym schorzeniu możecie przeczytać na https://kregoslup.carolina.pl/schorzenia/dyskopatia/. Prawidłowe leczenie jest kluczowe, nie można udawać, że choroby nie ma nawet jeśli samopoczucie się poprawia.

    OdpowiedzUsuń