Dyskopatia - właściwa postawa kręgosłupa

Utrzymywanie właściwej pozycji kręgosłupa w ciągu dnia jest zwykle ważnym elementem leczenia dyskopatii.

Niesymetryczne ułożenie ciała podczas siedzenia, stanie powoduje powstanie nadmiernego napięcia w mięśniach i stawach. Powoduje to z kolei nasilenie objawów chorobowych.

Praca siedząca

Właściwa postawa podczas siedzenia jest niezwykle ważna dla zdrowia kręgosłupa.
Należy pamiętać o tym, aby kolana były na wysokości bioder.
Nie wolno opierać się łokciami o biurko, powoduje to wykrzywienie kręgosłupa. Na biurku powinny spoczywać nadgarstki.
Górna część monitora powinna być na wysokości wzroku.
Można zastosować poduszkę pod część lędźwiową, jednak taka poduszka musi być odpowiednio wyprofilowana. Można także skorzystać z klęczników, na których opieramy kolana, kręgosłup ustawia się wówczas w inny sposób.
Jednak najważniejszą zasadą jest utrzymywanie pleców w prostej pozycji. Nie wolno się garbić! Schylanie się nad biurkiem powoduje powstanie silnego napięcia, prowadzi do schorzeń kręgosłupa.
W utrzymaniu prawidłowej postawy kręgosłupa pomagają silne mięśnie brzucha. To one utrzymują kręgosłup. Warto więc regularnie wykonywać ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni brzucha.
Dobrym nawykiem jest lekkie wciąganie brzucha podczas siedzenia za biurkiem. Pomaga to pamiętać o utrzymaniu kręgosłupa prosto, a jednocześnie odciąża kręgosłup. Nacisk na krążki zmniejsza się, a siłę nacisku przejmują mięśnie brzucha.

Praca stojąca

Jednym z najczęstszych błędów w pracy stojącej jest utrzymywanie ciężaru ciała na jednej nodze. W takiej pozycji kręgosłup jest nieodpowiednio wykrzywiony, zwiększa się nacisk na poszczególne partie krążków. Powinno się utrzymywać ciężar ciała na obu nogach. Warto często zmieniać pozycje. Podczas stania można wysunąć lekko do przodu jedną stopę, ale nadal utrzymywać ciężar ciała na obu nogach.

Należy bezwzględnie pamiętać o utrzymaniu prawidłowej postawy kręgosłupa podczas schylania się i dźwigania. Podczas schylania się kręgosłup powinien być w miarę możliwości prosty. Należy wstawać z kolan - schylać się zginając kolana, a wstać prostując kolana. Podnoszenie ciężaru nie powinno obciążać kręgosłupa, tylko mięśnie nóg.

1 komentarz:

  1. Tak to prawda, że prawidłowa pozycja ciała ma kluczowe znaczenie w leczeniu dyskopatii. I podczas siedzenia, chodzenia i schylania i wstawania. Sam chory może narazić się na uraz jeśli nie będzie uważać. A na tej stronie można przeczytać więcej na temat samej dyskopatii.

    OdpowiedzUsuń